JAK PEČOVAT O ŠPERKY

Naše šperky jsou pro každodenní nošení a není třeba je skrývat v trezoru nebo šperkovnici. Možná přijdou k nějakým těm oděrkám, škrábancům a ztratí kousek lesku, ale to je v pořádku. Ukazuje to, že s vámi vaše klenoty žijí váš život. Většina šperků vyžaduje jen velmi málo péče. Prostě je noste a užívejte si je. 

Šperky jsou vyrobeny ze sterlingového (mincovního) stříbra, tedy stříbra o ryzosti Ag 925/1000 - a mnoho našich šperků je pozlaceno 18 karátovým žlutým nebo růžovým zlatem. Většina zpracovaných kamenů jsou kubické zirkony. Jsou podobné diamantům, ale nejsou tak tvrdé jako diamanty.

Myslete tedy jen na pár jednoduchých tipů:

  • Není vhodné se šperky spát, protože by se jemné komponenty mohly zdeformovat.
  • Před každým náročnějším sportem, plaváním (slaná a chlorovaná voda) a podobnými činnostmi vždy šperky sundejte.
  • Parfémy, krémy nebo sprej na vlasy používejte vždy před nasazením šperků.
  • Šperky s kubickým zirkonem by měly být opláchnuty pouze teplou vodou a vyčištěny měkkým hadříkem. K čištění nikdy nepoužívejte papírové ručníky. 
  • Vaše šperky by měly být vždy poslední věcí, kterou si nasadíte a první věcí, kterou sundáte. Občas očistit šperk přípravky k tomu určenými (hadříky, lázně), nebo požádat o odborné vyčištění přímo ve zlatnické prodejně, zejména pokud se jedná o šperky s pravými kameny.
  • V případě poškození šperku nezasahovat a nechat jej odborně opravit ve zlatnictví. 

A upozornění na závěr: 

  • Oxidace neboli černání stříbra není výrobní vada. Jde o přirozenou chemickou reakci způsobenou výskytem různých chemických látek v potu a ovzduší. Ve větší míře k oxidaci přispívá zejména obsah sloučenin síry v daném prostředí nebo užívání léků, některé kosmetické přípravky ale i prašné prostředí. K uvedení šperku do původního stavu stačí vyčištění přípravky určenými k čištění stříbra.

 Nosit šperky je ale především radost a nejen díky nim se můžete každý den cítit jako princezna! 

Přejeme vám příjemné nakupování!

Dagmar a Karolína

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz